Reklama
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

Odkryj Bałkany na nowo - czyli tradycyjna kuchnia bałkańska w nowoczesnym wydaniu

data dodania: 2018.06.01 | data edycji: 2018.06.01
Tradycyjna gościnność, wyraziste smaki, a do tego fantazja i nieujarzmiona energia – to cechy kultury bałkańskiej, które stały się inspiracją do stworzenia w centrum stolicy, przy ul. Koszykowej 47, restauracji Na Bałkany. Koncept zrodził się w głowach Violi Stanisławskiej i Rafała Grabowskiego, dwójki przyjaciół lubiących podróże i dobrą kuchnię.

 

W samym środku stolicy, blisko tętniącego życiem miasta, powstało miejsce, gdzie w gronie przyjaciół czy rodziny można odpocząć i oddać się kulinarnej uczcie cieszącej oko i podniebienie. Zamiast bałkańskiego folku – nowoczesne wnętrza, w sezonie letnim – ogródek, w odróżnieniu od tradycyjnego menu – lekka i finezyjna propozycja będąca wynikiem autorskich poszukiwań szefa kuchni. Wrażeń dopełnią doskonałe wina, destylaty, nalewki i oczywiście ognista rakija.

 
– Tworząc „Na Bałkany” korzystamy z innowacyjnych możliwości kulinarnych, współczesnych rozwiązań estetycznych oraz zaskakujących kombinacji smakowych. Chcemy na talerzu podać naszym gościom ciekawe kompozycje smakowe, smaczne i estetycznie dopracowane. A wszystko to w domowej, luźnej i przyjaznej atmosferze – mówi Rafał Grabowski, współwłaściciel restauracji, który z kulinariami związany jest od 11 lat. Dodaje: - Jestem wytrawnym smakoszem. Sam poszukuję ciekawych smaków, i tym samym chcę się dzielić z innymi. Prowadzę restauracje: „Mały Belgrad”, słynącą z dużych porcji najlepszych dań typowo bałkańskiej kuchni oraz „Bałkański Kocioł”, gdzie menu jest już bardziej urozmaicone różnymi wpływami europejskich kuchni. Teraz nadszedł czas na restaurację „Na Bałkany” - liczne podróże, szerokie kontakty wśród miłośników jedzenia i długie, trwające niemal dekadę, rozmowy z Violą Stanisławską, zaowocowały kolejnym pomysłem. Z karty restauracji goście mogą wybrać coś dla siebie spośród propozycji: na start, na łyżkę,na zielono, na słodko i na coś konkretnego. Do pozycji, na które warto zwrócić szczególną uwagę należą: zupa rybna, gulasz jagnięcy, ośmiornica czy panierowane kalmary. 

Więcej informacji: 
https://www.facebook.com/nabalkany/ 
https://www.nabalkany.pl 

Autorem jest Paweł Mizieliński – Light Studio

Komentarze

Pozostałe artykuły