Reklama
« powrót do listy artykułów
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

Libańskie smaki

data dodania: 2021.12.21 | data edycji: 2021.12.21
Kuchnia libańska (arabski: المطبخ اللبناني) to tradycje i praktyki kulinarne pochodzące z Libanu. Obejmuje ona obfitość pełnych owoców, warzyw, świeżych ryb i owoców morza, czasem drobiu i jagnięciny. W skład diety wchodzą również duże ilości czosnku i oliwy z oliwek, często doprawione sokiem z cytryny. Podstawą libańskiej diety są również ciecierzyca i pietruszka.
 

Znane potrawy pikantne to baba ghanouj, dip z grillowanego bakłażana; falafel, małe głęboko smażone kulki lub placki z mocno przyprawionej mielonej ciecierzycy, fasoli fava lub kombinacji tych dwóch. To również shawarma, kanapka z marynowanym mięsem nabita na szpikulec i gotowana na dużych prętach. Ważnym składnikiem wielu libańskich posiłków jest hummus, dip wykonany z ciecierzycy, tahini, soku z cytryny i czosnku, zazwyczaj spożywany z chlebem Pita,
 
Znanym deserem jest baklava, która jest wykonana z warstwowego filo (cienko rozwałkowanego ciasta) wypełnionego orzechami i nasączonego syropem daktylowym lub miodem. Niektóre desery są specjalnie przygotowywane na specjalne okazje; na przykład meghli (deser z puddingu ryżowego, przyprawiony anyżem, kminkiem i cynamonem) jest podawany z okazji narodzin dziecka w rodzinie.
 
Arak jest bimbrem o smaku anyżu i jest libańskim napojem narodowym, podawanym zazwyczaj do tradycyjnego, biesiadnego libańskiego posiłku. Innym historycznym i tradycyjnym napojem jest libańskie wino.

Libańskich smaków spróbujesz tutaj: 
Restauracja Libańska Fenicja Warszawa

Komentarze

Pozostałe artykuły