Reklama
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

Kto wymyślił paluszki z sezamem?

data dodania: 2017.10.20 | data edycji: 2017.10.20
Słone, słodkie, z makiem czy sezamem, grube jolki, z solą morską lub miodem, nowoczesne BIO oraz Bez-E, dla dzieci i dorosłych, w domu, pracy i podróży – paluszki towarzyszą nam od lat i są jedną z najzdrowszych dostępnych na rynku przegryzek. Dzisiaj na rynku jest kilkadziesiąt smaków, ale na początku lat 90. na rynku były tylko słone paluszki. A kto i kiedy wymyślił paluszki z sezamem?

Skąd sezam w paluszkach?
Musimy cofnąć się w czasie, do lat 90., kiedy na półkach nie było tylu produktów co teraz, a polski biznes dopiero raczkował. Leszek Stelmach w 1990 roku założył firmę Manless i zaczął produkować paluszki. Wtedy wszyscy znali tylko te z solą, ale chciano w końcu czegoś innego, nowego, smaku, którego jeszcze nie było. Leszek Stelmach postanowił dodać zamiast soli sezam. Po spróbowaniu, okazało się to strzałem w 10! Nowym smakiem zachwycił się każdy. Tak powstały pierwsze paluszki z sezamem. Zaraz potem zaczęto regularną produkcję.


Sezamie, otwórz się
- Paluszki okazały się hitem. Pamiętam czasy, jak ludzie przyjeżdżali pod fabrykę ciężarówkami
i kupowali paluszki z sezamem w ogromnych ilościach, często trzeba było na nie czekać tydzień
w kolejce! Wtedy nikt na rynku ich nie miał, a teraz wydaje się, że to oczywisty smak. Do dzisiaj pozostały moimi ulubionymi, a przez lata były naszym znakiem rozpoznawczym. Później przyszedł czas na inne smaki, choćby kokosowe. Dziś produkujemy kilkadziesiąt rodzajów paluszków
– mówi Leszek Stelmach, prezes firmy Stema Polska.

Przyjęcie sezamkowe
Paluszki z sezamem są świetne na przyjęcia dla dzieci, imprezy ze znajomymi, wieczory filmowe czy inne okazje, gdzie potrzebujemy smacznych przekąsek. Zawsze można je podać same lub z dipami (czosnkowy, pomidorowy) lub słodkimi sosami. Paluchy zastąpią z powodzeniem włoskie grissini. Zawiń je w szynkę parmeńską lub dodaj do sałatki. Są smaczną i zdrową przekąską dla osób w każdym wieku.
 

Komentarze

Pozostałe artykuły