Reklama
« powrót do listy artykułów
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

5 NIEZNANYCH FAKTÓW O MOJITO

data dodania: 2016.09.01 | data edycji: 2016.09.01 18:13:02

Mojito to jeden z najpopularniejszych koktajli na świecie. Powstaje na bazie rumu, tradycyjnego trunku Kubańczyków, który - obok cygar - jest flagowym produktem eksportowym egzotycznej wyspy. Jego smak jest kwintesencją kubańskiego stylu życia, kultury i tradycji. Jak smakuje prawdziwe mojito? Czy Polacy korzystają z klasycznej receptury przygotowując ten drink?

Limonka
Jednym ze składników, które sprawiają, że mojito jest tak orzeźwiające, jest limonka. W klasycznym, kubańskim drinku używa się soku wyciśniętego z połówki owocu, nigdy z cząstek. Dlaczego? Skórka limonki w czasie kilkuminutowego kontaktu z pozostałymi składnikami wydziela delikatną goryczkę, która może zdominować koktajl.

Mięta
Kubańczycy podchodzą z wielkim szacunkiem do produktów i starają się wykorzystać je w całości, dlatego robiąc drinki wykorzystują całe gałązki mięty, a nie tylko listki. Druga różnica to sposób wydobywania aromatu z ziół. Zamiast miażdżyć miętę, warto delikatnie mieszać ją w przygotowanym już płynie. W ten sposób wydzieli ona swój aromat i zachowa piękny wygląd. Kubańczycy podkreślają też, że najlepsza jest ich lokalna odmiana tego aromatycznego zioła, zwana hierbabuena.

Lód
Tym, co chłodzi prawdziwy kubański trunek jest lód w kościach, a nie kruszony, jaki zwykle spotykamy w barach. Duże kawałki lodu roztapiają się wolniej, dzięki czemu można dłużej cieszyć się smakiem drinka, a w kubańskich warunkach trudno również o kostki – zazwyczaj lód jest odłamywany z większej bryły. Poza tym, dodanie lodu to ostatni etap przygotowania mojito. Należy uzupełnić nim szklankę, a nie ją wypełnić. A to duża różnica.

Alkohol
Do przygotowania mojito Kubańczycy często używają kultowego rumu Havana Club. Najczęściej jest to rum biały. Europejczycy eksperymentują z innymi alkoholami, by tworzyć nowe kombinacje smakowe. Kubańczycy pijąc rum zawsze pamiętają o swoich duchowych „stróżach”, którym oddają należytą porcję alkoholu – zgodnie z tradycją otwierając nową butelkę rumu wydają słynny okrzyk "Para los Santos!", co znaczy dosłownie "dla świętych!".

Kolejność
Przygotowując tradycyjne mojito należy zachować odpowiednią kolejność dodawania i łączenia składników koktajlu. Najpierw do szklanki wrzuca się dwie łyżeczki cukru trzcinowego. Do niego dodaje się sok wyciśnięty z połówki limonki oraz całe gałązki mięty. Taką kompozycję zalewa się wodą gazowaną i delikatnie miesza, by połączyć smaki i wydobyć wszystkie aromaty. Kolejny etap to dodanie rumu. Najbardziej pożądana porcja to 50ml. Jak mówi Kuba Śronkowski, finalista Grand Prix Havana Club, tego nigdy za wiele.  Wreszcie, gdy wszystkie składniki są już w szklance, drink uzupełnia się lodem.

Czy w Polsce można wypić prawdziwe kubańskie mojito?
O tym, jak smakuje oryginalne mojito będzie można się przekonać podczas festiwalu Havana Cultura, który już w najbliższy weekend (2-4 września) odbędzie się w warszawskim klubie Cud nad Wisłą. Jedną z atrakcji będą warsztaty prowadzone na barce. Aby wziąć w nich udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie havanacultura.pl. Pod okiem doświadczonych barmanów będzie można poznać tajniki przyrządzania aromatycznego drinka, a przede wszystkim przyrządzić swoje własne, prawdziwie kubańskie mojito.

Więcej informacji o festiwalu Havana Cultura:
https://www.facebook.com/events/1022005347916337/



Komentarze

Pozostałe artykuły