Reklama
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

2-ga edycja Wrzesień Miesiącem Polskich Win 2017

data dodania: 2017.07.20 | data edycji: 2017.07.20
18 lipca tego roku, w siedzibie 13 WIN, odbyła się Przedpremierowa prezentacja win producentów, którzy zaprezentują swoje winnice i owoce swojej pracy podczas 2-giej edycji Wrzesień Miesiącem Polskich Win. Kogo poznacie podczas tego wydarzenia?


Winnica Płochockich
Winnica Skarpa Dobrska
Winnica Chodorowa
Winnica Hople Paczków
Winnica Modła
Winnica Golesz

Dodatkowo we wrześniu swoje winnice i wina zaprezentują również producenci:

Winnice Wzgórz Trzebnickich
Winnica Sztukówka
Winnica Kępa Wiślicka
Winnica Dwór Sanna

Prezentacja i degustacja win odbyła się z udziałem blogerów i specjalistów winnych, którzy z dużym optymizmem obserwują rozwijający się z każdym rokiem Polski rynek winiarski. Pojawiający się na rynku nowi producenci winni osiągający spektakularne sukcesy.

Które wina spodobają się konsumentom oraz specjalistom winnym okaże się po zakończeniu 2 Edycji Wrzesień Miesiącem Polskich Win, kiedy zostaną wybrane najciekawsze i najlepsze wina białe i czerwone. Poniżej znajdziecie kilka informacji o wybranych winnichac biorących udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy!


WINNICA SKARPA DOBRSKA - Lubelskie

Nasza winnica położona jest w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego oraz przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska, który ciągnie się pasem od wschodu ku zachodowi w stronę Wisły. Stok, na którym położona jest winnica, jest eksponowany ku południowemu-wschodowi, dzięki czemu cechuje się bardzo silnym nasłonecznieniem przez cały dzień. Uprawa znajduje się na wysokości ok. 170 m n.p.m. Winorośle, które rosną w naszej winnicy, to jedne z najbardziej szlachetnych szczepów – winorośli właściwych. Odmiany takie jak zweigeltczy riesling to typowe odmiany pochodzenia austriackiego i niemieckiego, które cieszą się uznaniem i sławą na całym świecie. Obok tychże uprawiane są przez nas inne odmiany tego samego pochodzenia: regent i johanniter, które cechują bogactwo aromatów i głębia smaków. Ostatnią uprawianą przez nas odmianą jest pochodzący z Francji szczep pinot gris. Na unikatowość winnicy znacznie wpływają wapienne skały osadowe powstałe około 50 milionów lat temu. Dobrze wykształcony profil rędziny wapiennej zapewnia dobry drenaż i zachęca winorośl do rozwoju głębokiego systemu korzeniowego. Biała gleba odbija promienie słoneczne, kierując je w kierunku owoców i liści, dzięki czemu są lepiej doświetlone. Ponadto wapień nadaje winom moc oraz swoisty aromat i smak. Obok odpowiedniego procesu przetwórczego kluczem do otrzymania wina o dobrej i bogatej strukturze są oczywiście owoce, z których ono powstanie. Dobra gleba zapewnia mineralność naszych win, natomiast cięcia sezonowe i zielone zbiory umożliwiają uzyskanie owoców o najlepszych walorach winiarskich. Stąd też równie ważne jest sumienne gospodarzenie samą winnicą – nie tylko winiarnią. Stąd też prace pielęgnacyjne wykonujemy samodzielnie bądź staramy się doglądać osobiście. Dzięki dbałości o najmniejsze szczegóły już na etapie pielęgnacji i wzrostu owoców mamy pewność, że będziemy mogli zaoferować Państwu produkt o najwyższej jakości.

WINNICA MODŁA - Świętokrzyskie

Winnica Modła, założona w 2010 roku, położona jest w Ostrowcu Świętokrzyskim we wsi Mychów nad rzeką Modłą, od której wywodzi swoją nazwę. Zajmuje powierzchnię 1,07ha, w przewadze na glebach lessowych. Największa parcela ma skłon południowy o nachyleniu 30-40%

WINNICA GOLESZ - Podkarpacie

Nawiązująca nazwą do historycznego zamku, winnica Golesz została założona w 1982 roku. Winnica jest położona na stoku o wystawie południowo-zachodniej, kilkanaście metrów powyżej doliny Wisłoki, przy trasie Jasło - Pilzno. Pierwszym krzewem w winnicy była przywieziona z Jarosławia odmiana Ontario. Większą liczbę krzewów w szpalerach, odmian Bianca i Perła Zali posadzili w 1985 roku zaprzyjaznieni winiarze węgierscy. Obecnie na powierzchni 2 ha uprawianych jest ok. 7000 krzewów winorośli. Na pozostałym obszarze znajdują się mateczniki podkładek do szczepienia, w sezonie letnim również szkółka winorośli, zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz piwnica do wyrobu wina. Podstawową działalnością gospodarstwa, jest realizowany od lat program testowania nowych odmian winorośli, pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych. Nowe, obiecujące odmiany były sprowadzane z różnych zagranicznych placówek badawczych głównie z Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Czech, Niemiec, USA i Kanady.  

WINNICA HOPLE - Opolskie

Paczków to jedno z najstarszych miast polskich, prawa miejskie przyznano mu na początku XIII wieku. Zwany polskim Carcassonne Paczków oferuje sporo atrakcji. To jedyne polskie miasteczko otoczone murem obronnym z XIV wieku, z zachowanymi w doskonałym stanie 19 basztami i trzema wieżami bramnymi. W miejscu, do którego można dojść od rynku w zaledwie 3 min, w 2005 roku powstała 5-hektarowa winnica. Optymalne nachylenie zbocza, dobra gleba, lekka piaszczysta ziemia z grubszym rumoszem kwarcowym, łagodne zimy i ciepłe lata - wszystko to daje idealne warunki do uprawy winorośli. Hoduje się tu odmiany białe: Kerner, Kernling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Siegerrebe, Chardonnay, Traminer, Riesling, Johaniter, Seyval Blanc oraz czerwone: Pinot Noir (cztery klony), Acolon, Cabernet Cortis, Regent i Rondo. Pierwsze roczniki win z Paczkowa degustowane w gronie znawców uzyskały wysokie noty. U podnóża winnicy, tuż obok zabytkowej stodoły z XVIII wieku, stoi jeszcze bardziej zaawansowana w latach zabytkowa obora. W tym odrestaurowanym budynku znajduje się winiarnia oraz pomieszczenia gdzie produkujemy nasze wina.

WINNICA CHODOROWA - Małopolska

Położona w sercu Ziemi Sądeckiej, pośród wzniesień Pogórza Rożnowskiego, na Szlaku Architektury Drewnianej. Winnica powraca do staropolskiej tradycji winiarskiej, tworząc wina najwyższej jakości i wyjątkowej świeżości. W Winnicy Chodorowa dbamy o najwyższą, jakość naszych win. Wina powstają ze szczepów Rondo, Regent, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Johanniter, Bianca, Muscat, Seyval Blanc, a wszystkie grona zbierane są ręcznie. Winobranie trwa od pierwszych dni września po późny październik, kiedy to grona osiągają swoją pełną dojrzałość i wyjątkową słodycz.. Winnica położona jest na wysokości 300 - 370 m n.p.m. na południowym stoku o nachyleniu około 17%. Dzięki temu winorośle mają dostęp do promieni słonecznych maksymalnie długo. Obecna powierzchnia winnicy to około 1,4 ha, na której rośnie 6000 krzewów winorośli. Docelowo winnica będzie zajmować obszar 3,5 ha, na którym chcemy uprawiać 15.000 krzewów. Dzięki pasji do wina i dbaniu o każdy szczegół podczas jego produkcji, naszym klientom gwarantujemy, że w każdej butelce odnajdą wino najwyższej jakości. Staramy się zgłębiać wiedzę o uprawie winorośli i produkcji wina na studiach enologicznych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i różnych kursach prowadzonych przez stowarzyszenia winiarskie.

WINNICA PŁOCHOCKICH - Świętokrzyskie

Pierwsza, mniejsza winnica położona jest w Gliniku Polskim, gmina Tarnowiec, powiat Jasielski.. Posiada ona areał 30 arów i nie jest już powiększana. Uprawiane odmiany to Sibera Rondo, Bianka, Seyval blanc, Muskat, Marechal Foch. Druga winnica zlokalizowana jest we wsi Daromin gmina Wilczyce powiat Sandomierski. Położona jest na górze skarpy o lekkim skłonie w kierunku południowym, nad rozległą doliną Opatówki. W winnicy uprawiane są odmiany: Sibera, Seyval Blanc, Muskat, Hibernal, Rondo, Zweigelt, Traminer, Regent, Cserszegi fuszeres, Riesling, Cabernet Cortis, Johaniter, Solaris, Marechal Foch, Muskaris, Pinot Noir.

Źródło zdjęć: 13WIN.

Komentarze

Pozostałe artykuły