Reklama
avatar usera

autorGdzieZjesc.info

Program, który podnosi kulturę piwa w Polsce.

data dodania: 2013.08.25 | data edycji: 2013.08.22 12:47:44
 
Sztuka Serwowania Piwa - program, który podnosi kulturę piwa w Polsce.

Lato daje nam wiele wspaniałych okazji do doświadczenia czegoś nowego i przełamania rutyny codzienności. Mamy więcej wolnego czasu i częściej decydujemy się na odwiedzenie ciekawych miejsc, a także na wyjścia do restauracji, klubów czy barów, gdzie czeka nas dobra zabawa w towarzystwie znajomych.

Czyż może być coś przyjemniejszego od letniego wieczoru spędzonego w gronie przyjaciół i ze szklanką chłodnego, orzeźwiającego piwa w dłoni? Pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca Polska zajmuje na czwarte miejsce w Europie (97 litrów w 2012 r.), po tak piwnych krajach jak Czechy (145 l.) Austria (108,1 l.) Niemcy (107,2 l.) Jednak tylko 15% piwa wypijamy poza domem, podczas gdy Czesi i Belgowie wypijają w piwiarniach 49% łącznej konsumpcji piwa, Austriacy 33%, a Niemcy 25%.

Dzięki podniesieniu kultury serwowania piwa w lokalach ta tendencja może się zmienić, a lokale, które zwracają uwagę na jakość serwowanego piwa i czystość instalacji, zyskują wielką szansę na rozwój biznesu.

       

Magia napoju znanego od tysięcy lat

Piwo towarzyszy ludzkości od czasów, gdy człowiek nauczył się uprawiać zboża, przyjął osiadły tryb życia i zaczął tworzyć zręby cywilizacji. Pierwsze archeologiczne świadectwa liczą 4000 lat i pochodzą z Sumeru. Wiadomo także, że wraz z chlebem piwo stanowiło podstawę diety starożytnych Egipcjan. Przygotowywano je w domu, ale także w większych kompleksach browarniczych, a najstarsze tego rodzaju centrum, obejmujące sześć browarów, znajduje się w Tell el Farcha w delcie Nilu i zostało odkryte przez polskich archeologów.

Przez wieki doskonalono proces warzenia piwa, przede wszystkim określono zasady dwóch typów fermentacji: górnej z użyciem drożdży reagujących w wyższej temperaturze, które podczas fermentacji zbierają się na powierzchni, i dolnej, w której używa się drożdży reagujących w niższej temperaturze, opadających podczas fermentacji na dno. Fermentacja górna daje piwa bogatszym bukiecie smakowych i jest wykorzystywana w warzeniu piw pszenicznych czy angielskich ale, natomiast produktem dolnej fermentacji są bardzo popularne lagery i pilznery. Przełomem w dziejach warzenia piwa było wprowadzenie pasteryzacji, dzięki której piwo staje się dłużej zdatne do spożycia. Dziś obserwujemy powrót do dawnych receptur i metod warzenia, a wiele osób podejmuje trud samodzielnego warzenia piwa. Polacy stali się też bardziej otwarci na nowe smaki, o czym świadczy ostatnia popularność radlerów, czyli połączenia piwa i lemoniady.

       

Rytuał serwowania to gwarancja doskonałego smaku piwa

Każdemu, kto jest zaangażowany w produkcję piwa – domowemu piwowarowi i wielkiemu browarowi -  wszystkim przyświeca jeden cel: stworzyć napój, który zapewni wspaniałe doświadczenia smakowe. Aby radość z piwa była pełna, ważny jest  sposób podania piwa. Serwowanie piwa jest sztuką, o czym często się zapomina. Wiele osób uważa, że piwo powinno być schłodzone i to wystarczy, by cieszyć się jego smakiem. Istnieje jednak wiele innych czynników, które decydują o tym, że picie piwa jest prawdziwą przyjemnością. Perfekcyjnie nalane piwo to piwo, które w pełni rozwija swój smak. Rytuał serwowania i picia piwa w pubie czy klubie to także element kultury spożywania tego napoju.

Dobrze wiedzą o tym Anglicy - tak przywiązani do swoich pubów, które spełniają funkcję centrów społeczności lokalnych. Naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy  zwracają coraz większą uwagę na jakość obsługi w gastronomii i którym coraz bardziej zależy na tym, by picie piwa w lokalu było wspaniałym doświadczeniem, wychodzą producenci piwa. Ze szczególnie dobrym odzewem konsumentów spotkał się realizowany na całym świecie program Heinekena, którego celem jest promowanie najwyższych standardów serwowania piwa w lokalach oraz odpowiedzialnego picia tego napoju (Enjoy Responsibly).

       

W lokalach, które na całym świecie przeszły program edukacyjny Heinekena i zdobyły certyfikat potwierdzający perfekcyjne umiejętności serwowania, sprzedaż piwa wzrasta średnio o 6% (m.in. w Holandii i Irlandii). W Australii lokale uczestniczące w takim programie sprzedały średnio 28% piwa Heineken więcej, niż w poprzednim roku, a na Węgrzech zapewniły piwu Soproni z Grupy Heinekena pozycję lidera i wzrost udziałów w rynku z 32.9% do 36.5% (dane za rok 2011).

Polski odpowiednik tej akcji – program „Sztuka Serwowania Piwa”, realizowany przez Grupę Żywiec w 2012 r.  umożliwił zdobycie specjalnego certyfikatu, potwierdzającego umiejętności serwowania piwa 500 lokalom. W ramach programu przeszkolonych zostało 2250 barmanów z całej Polski. Równolegle program został zrealizowany w PIWIARNIACH sieci franczyzowej WARKI należącej do Grupy Żywiec. Wszystkie biorące udział w programie PIWIARNIE z sukcesem przeszły etap weryfikacji i uzyskały certyfikat, który gwarantuje gościom najwyższą jakość serwowanego tam piwa.

       

Jeśli szukasz lokali z Certyfikatem Jakości, odwiedź stronę realizowanego przez Grupę Żywiec programu Sztuka Serwowania Piwa www.sztukaserwowaniapiwa.pl oraz profil na Facebooku www.facebook.com/SztukaSerwowaniaPiwa

Komentarze

Pozostałe artykuły